Dokument jest załącznikiem nr 1 do Zarządzenia nr 229/2021Burmistrza Miasta Lubań z dnia 28.12.2021 r.
Plan działań krótkoterminowych dla gminy miejskiej Lubań w przypadku wystąpienia nadmiernej emisji szkodliwych substancji w powietrzu.
Zadaniem Planu Działań Krótkoterminowych, zgodnie z ustawą prawo ochrony środowiska, jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia przekroczeń stężeń zanieczyszczeń oraz ograniczenie skutków i czasu trwania zaistniałych przekroczeń.
Program ochrony powietrza dla stref w województwie dolnośląskim, w których w 2018 r. zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu został przyjęty Uchwałą nr XXI/505/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 lipca 2020 r.
Z dniem 5 sierpnia 2020 r. powyższa uchwała weszła w życie i w perspektywie najbliższych 6 lat będą realizowane działania, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza. W związku z wystąpieniem przekroczeń poziomów dopuszczalnych oraz docelowych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu, ozonu oraz arsenu opracowano plan działań krótkoterminowych dla strefy dolnośląskiej. Spośród źródeł emisji zlokalizowanych na terenie województwa dolnośląskiego, największe oddziaływanie na stan jakości powietrza, w ww. zakresie ma ogrzewanie indywidualne oparte o paliwa stałe, wykorzystywane przez osoby fizyczne w celu dostarczenia ciepłej wody oraz ciepła do pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto do wysokich stężeń tych zanieczyszczeń w powietrzu przyczyniają się szczególnie niekorzystne warunki meteorologiczne – występowanie niskich temperatur, brak wiatru oraz inwersja termiczna.
Wprowadzone działania krótkoterminowe nie mogą ograniczać podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców tj. możliwości ogrzewania pomieszczeń, w których żyją lub pracują czy korzystania z ciepłej wody. Tak więc zakres działań krótkookresowych, które byłyby skuteczne i przyniosłyby wymierny efekt ekologiczny jest bardzo ograniczony.
Plan Działań Krótkoterminowych opisany w ww. Uchwale wskazuje na konieczność podjęcia działań ochronnych w przypadku wprowadzenia poszczególnych stopni zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
Ustalono trzy poziomy zagrożenia:
Ø Poziom 1
Żółty - ryzyko przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych.
Ø Poziom 2
Pomarańczowy - ryzyko przekroczenia poziomów informowania.
Ø Poziom 3
Czerwony - ryzyko przekroczenia poziomów alarmowych.
Użycie wymienionych wyżej poziomów zagrożenia występuje tylko w sytuacjach stwierdzenia ryzyka przekroczeń odpowiednich poziomów. Nie stosuje się poziomów zagrożenia w przypadku stwierdzenia przekroczeń ww. poziomów, jeśli po ich wystąpieniu nie stwierdza się dalszego ryzyka przekroczeń.
Zgodnie z Uchwałą nr XXI/505/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 lipca 2020 r. w sprawie uchwalenia Programu ochrony powietrza dla województwa dolnośląskiego (Dz. U. Z 2020 r. poz. 4389) gmina powinna podjąć działania informowania
w momencie przekroczenia poziomu lub ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu.
POZIOM I (informacyjny i edukacyjny)
Po otrzymaniu z PCZK powiadomienia o POZIOMIE I Urząd Miasta Lubań zamieszcza taką informację na oficjalnej stronie internetowej (luban.pl). Odpowiedzialny za koordynowanie tych informacji jest Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.
POZIOM II ( informacyjny i operacyjny) Ostrzeżenie
Po otrzymaniu z PCZK powiadomienia o POZIOMIE II Urząd Miasta Lubań zamieszcza taką informację na oficjalnej stronie internetowej (luban.pl). Ponadto gmina informuje placówki opiekuńcze (m.in. placówki pomocy społecznej, żłobki) i placówki oświaty (przedszkola, szkoły wszystkich poziomów), zarówno publiczne jak i niepubliczne (również te, które nie podlegają pod organ).
Informacje przekazuje pracownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych przez wysłanie e-maila do wskazanych podmiotów, których listę zawiera załącznik nr 1.
W czasie trwania ogłoszonego POZIOMU II dyrektorzy placówek oświatowych mają obowiązek:
POZIOM II ogłasza się na okres 24 godzin.
Podejmowane środki operacyjne przez gminę dla POZIOMU II, to w szczególności:
Wskaźniki monitorowania dla gminy dla POZIOMU II, to:
ilość przeprowadzonych kontroli spalania paliw, odpadów i pozostałości roślinnych w trakcie trwania POZIOMU II. Straż Miejska w Lubaniu po otrzymaniu informacji dotyczącej Poziomu II prowadzi kontrole gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów i paliw zakazanych do stosowania w „uchwałach antysmogowych”
a następnie przekazuje w terminie 5 dni do Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw obronnych kopie protokołów z kontroli.
Minimalna ilość przeprowadzonych kontroli w trakcie trwania Poziomu II: 2 na dzień. Poziom realizacji wskaźnika liczby przeprowadzonych kontroli uzależniony jest od bieżącej, nagłej potrzeby realizacji przez Straż Miejską w Lubaniu interwencji rangi wyższej (dot. m.in. ratowania życia i zdrowia człowieka, zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem).
POZIOM III (operacyjny, informacyjny, nakazowo/zakazowy) Alarm smogowy
Po otrzymaniu z PCZK Powiadomienia o POZIOMIE III Urząd Miasta Lubań zamieszcza taką informację na oficjalnej stronie internetowej (luban.pl). Ponadto informuje placówki opiekuńcze (m.in. placówki pomocy społecznej, żłobki) i placówki oświaty (przedszkola, szkoły wszystkich poziomów), zarówno publiczne jak i niepubliczne (również te, które nie podlegają pod organ).
Informacje przekazuje pracownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych przez wysłanie e-maila do wskazanych podmiotów których listę zawiera załącznik nr 1.
POZIOM III ogłasza się na 24 godziny.
Podejmowane środki operacyjne przez gminę dla POZIOMU III, to w szczególności:
Wskaźniki monitorowania dla gminy dla POZIOMU III, to:
Straż Miejska w Lubaniu po otrzymaniu informacji dotyczącej Poziomu III prowadzi kontrole gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów i paliw
zakazanych do stosowania w „uchwałach antysmogowych” a następnie przekazuje
w terminie 5 dni do Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw obronnych kopie protokołów z kontroli.
Minimalna ilość przeprowadzonych kontroli w trakcie trwania Poziomu III: 4 na dzień.
Poziom realizacji wskaźnika liczby przeprowadzonych kontroli uzależniony jest od bieżącej, nagłej potrzeby realizacji przez Straż Miejską w Lubaniu interwencji rangi wyższej (dot. m.in. ratowania życia i zdrowia człowieka, zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem).
Wrażliwe grupy społeczeństwa (narażone na ryzyko).
Podstawowym środkiem służącym ochronie wrażliwych grup ludności są działania służące dotrzymywaniu standardów jakości powietrza określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Do wrażliwych grup ludności określonych przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarno- Epidemiologicznego zalicza się:
Osoby, szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni w celu uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń oraz ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Pyły PM10 absorbowane w górnych drogach oddechowych mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem oraz zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Zwiększają zagrożenie schorzeniami alergicznymi i infekcjami układu oddechowego, kataru siennego
i zapalenia alergicznego spojówek a także mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu.
OPRACOWANIE: Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Miasta Lubań. Sporządził: Kierownik RZK i SO Arkadiusz Zając