25-08-2016
Lubań zaprasza na spacer śródmieściem. W krótkim czasie, idąc od zabytku do zabytku, odbyć można podróż przez wieki historii miasta, Górnych Łużyc i Dolnego Śląska.
Trasa spaceru:
1. Wieża Bracka
Wieża Bracka to najstarsza, najbardziej okazała i niewątpliwie jedna z najciekawszych budowli w Lubaniu. Jest otwarta dla zwiedzających, z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.
2. Wystawa SCHRON
Unikalne muzeum poświęcone bitwie o Lubań w 1945 r. Artefakty z bitwy, oryginalny film z walk, archiwalne fotografie, zwiedzanie schronu z przewodnikiem (ok. 30 minut).
3. Aleja Historycznych Gwiazd
Aleja Historycznych Gwiazd jest miejscem poświęconym pamięci znanych osób, które odwiedziły Lubań. Każdą z takich wizyt upamiętnia tablica oraz widowisko uliczne odgrywane przez mieszkańców Lubania.
4. Ratusz z Muzeum Regionalnym
Znawcy uważają lubański ratusz za perłę architektury renesansowej na Górnych Łużycach i Dolnym Śląsku. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne, w którym nie brakuje ciekawostek ani białych kruków, a wystawy opowiadają historię Lubania, Świeradowa-Zdroju i zamku Czocha.
5. Wieża Kramarska
Usytuowana pośrodku lubańskiego rynku wieża jest pozostałością po drugim z trzech lubańskich ratuszy. Nazwa budowli ma bardzo starą metrykę i nawiązuje do otaczających ją niegdyś bud i kramów. Obecnie stoi w centrum zrewitalizowanej zabudowy śródrynkowej (Tret).
6. Słup poczty polsko-saskiej
Znajdujący się na rynku monument w kształcie czworokątnego ostrosłupa jest wierną repliką jednego z trzech pocztowych słupów dystansowych ustawionych w Lubaniu w 1725 r.
7. Wieża Trynitarska
Stojąca na placu Lompy wieża jest pozostałością po dawnym kościele Świętej Trójcy, który od XIII w. aż do 14 VII 1760 r., kiedy to padł ofiarą pożaru, pełnił funkcję świątyni parafialnej.
8. Budynek szkoły łacińskiej
Budynek został wzniesiony w latach 1588-1591 w miejscu określanym przez dawnych mieszkańców Lubania mianem Dołu (niem. im Grunde), na potrzeby łacińskiej szkoły. Obecnie mieszczą się w nim miejskie instytucje (MOPS i Straż Miejska).
9. Kościół pw. Trójcy Świętej
Lubański kościół parafialny pw. Trójcy Świętej został wzniesiony w latach 1857–1861 z inicjatywy klasztoru Świętej Marii Magdaleny. Projekt neogotyckiej świątyni przygotował znakomity śląski architekt Alexis Langer.
10. Mury obronne
Dwie linie murów, 32 baszty i 4 wielkie bramy - tak wyglądały miejskie fortyfikacje jeszcze do połowy XIX wieku. Obecnie w Lubaniu nadal możemy podziwiać wiele zachowanych fragmentów miejskich murów.
11. Dom pod Okrętem
Barokowy dom kupiecki wzniesiony na początku XVIII w.
12. Dom Solny
Wysoki na 22 m Dom Solny został wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 33,82 x 18,40 m.
13. Kościół Maryi Panny
Pierwsza wzmianka o obiekcie sakralnym na zboczu Kamiennej Góry pochodzi z 1384 r.
14. Park na Kamiennej Górze
Piękny XIX-wieczny park na wzniesieniu wulkanicznym (274 m n.p.m.) z zachowanymi licznymi pomnikowymi drzewami i reliktami wulkanizmu. Magiczne miejsce w wyrobisku, tak zwany kociołek. Dla odkrywców tajemnicze wyloty do sztolni.
Powyższa propozycja trasy spacerowej pochodzi z folderu "
Weekend w Lubaniu", wydanego przez Łużyckie Centrum Rozwoju w roku 2015 (opracowanie graficzne S. Duma).
W folderze opisane zostały w trzech językach (polski, angielski, niemiecki) wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje Lubania oraz, w formie skrótowej - najbliższej okolicy. Ponadto znaleźć w nim można przydatne adresy (instytucje kultury i sportu, baza noclegowa i gastronomiczna).
Folder kosztuje 5 zł i można go kupić w
Informacji Turystycznej.