W tym roku już po raz trzynasty obchodziliśmy dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym, czyli żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Zostało ono ustanowione przez Sejm RP dnia 3 lutego 2011 roku, a projekt ustawy rok wcześniej skierował do Sejmu ówczesny prezydent - Lech Kaczyński. Uchwalenie święta jako Narodowego Dnia Pamięci było formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.
Z tej okazji w naszej szkole miało miejsce wiele akcji propagujących wiadomości o trudnych czasach najnowszej historii Polski. Po pierwsze jako szkoła wzięliśmy udział w obchodach miejskich, składając symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową na ul. Bankowej, która ma za zadanie przypominać osobę Anatola Sawickiego, Żołnierza Wyklętego, który mieszkał oraz działał na terenie Lubania i okolic.
Mając na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych nasi uczniowie zostali również zachęceni do wzięcia udziału w XII Edycji Ogólnopolskiego konkursu pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, nad którym patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda. Konkurs ma na celu upowszechnić wiedzę historyczną istotną dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie wśród młodzieży. Z kolei na terenie szkoły zorganizowaliśmy dla osób zainteresowanych tematem spotkanie ze znanym regionalistą, przewodnikiem, popularyzatorem historii oraz autorem licznych książek i artykułów o tajemnicach naszej małej ojczyzny, panem Piotrem Kucznirem. Nasz prelegent przedstawił społeczności szkolnej prezentację multimedialną pt. „Żołnierze Wyklęci czy Przeklęci?”. Prowadzący miał bardzo trudne zadanie, bo i temat kontrowersyjny, ale dzięki wykorzystaniu materiałów źródłowych oraz selekcji i doboru tematów, stanął na wysokości zadania, potrafił bowiem w ciekawy sposób przekazać młodemu pokoleniu trudny, ale prawdziwy obraz naszej historii najnowszej, historii o której przecież nie mieliśmy pamiętać…
Nasze działania niech podsumują słowa piosenki, które zawierają ponadczasowe dla nas wszystkich przesłanie: „Niezłomni bohaterowie, przez historię zapomniani, ale młode pokolenie dba by o nich pamiętali, za nas życie oddawali, w walce z okupantami, po to byśmy mogli być Dumnymi Polakami!!!”
red. A.Franczak