Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Szkoła Podstawowa nr 2 również obchodziła Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatorami działań projektowych byli pracownicy biblioteki szkolnej. W ramach obchodów przygotowano tablice informacyjne pod hasłem: „Stop cyberprzemocy” oraz „Cyberprzemoc boli”.
Dodatkowo rodzice uczniów klas pierwszych wzięli udział w szkoleniu na temat konsekwencji zamieszczania zdjęć dzieci na serwisach społecznościowych. Spotkanie prowadziła p. M. Trzęsowska.
Uczniowie klas V – VII SP oraz klas drugich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Prelekcja dotyczyła zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami – cyberprzemocy oraz konsekwencji prawnych dla sprawców przemocy w Internecie.
Kolejnym etapem działań były zajęcia dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej na temat zagrożeń internetowych oraz netykiety.
Dużą frekwencją cieszył się konkurs plastyczny – „Cyberprzemoc- stanowczo mówimy NIE”. Dostarczono 25 plakatów, które zaprezentowano na wystawie w holu szkoły.
Prace indywidualnie lub w grupach wykonali:
kl. I Michał Sawicki, Maja Witwicka, Nikola Sieradzka
kl. III Kalina Czepelska i Maria Żurowska, Wktoria Kuzdrowska i Alina Siedina, Zofia Mykała i Agata Strzelecka, Weronika Szoma, Wirginia Szoma, Olaf Brodowicz Anita Sokołowska i Katarzyna Pacek, Cyprian Wołoch i Adrian Górak, Filip Pietrzak i Mateusz Malewicz, Przemysław Bielak i Wiktor Koch, Anna Chacia, Zuzanna Borycka i Kinga Zielenkiewicz
kl. IV Roksana Klecka
kl. V Dawid Król
KL. VI Dawid Gajewski, Bartek Piwowarski
Gimnazjum
kl. III a Aleksander Kozina
kl. II c Julia Klich
kl. II a Weronika Kęska
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za inwencję twórczą i ciekawe prace. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Roksana Klecka, Klich Julia
II miejsce – Maja Witwicka, Aleksander Kozina
III miejsce – Żukrowska Maria i Kalina Czepelska, Weronika Kęska
Wyróżnienie –Michał Sawicki, Dawid Król
Miejmy nadzieję, że wszystkie działania, które zostały przeprowadzone, wskażą dzieciom właściwą drogę do bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych.