Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-03-2016

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu uświadomienie zagrożeń jakie niesie przebywanie w Internecie oraz poprawienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Sieci.

Nasza szkoła po raz pierwszy  przystąpiła do DBI - programu organizowanego przez Polskie Centrum Safer Internet i Fundacja Dzieci Niczyje. Koordynatorem działań była biblioteka szkolna.

Przed przystąpieniem do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzono w kl. IV – VI ankietę, której celem było zdiagnozowanie jaki wpływ ma komputer i Internet na życie i funkcjonowanie dzieci oraz czy przestrzegane są przez nie zasady bezpieczeństwa w Sieci. Dane uzyskane podczas badania stały się podstawą do dalszych działań. W ramach obchodów przygotowano  tablice informacyjne o bezpiecznym Internecie  : „ Nigdy nie wiesz, kto wykorzysta informacje o tobie”, „ Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie”  oraz o zasadach dobrego zachowania się w sieci - „Netykieta”. Przeprowadzono pedagogizację rodziców kl. I nt. „Wpływu Internetu na różne aspekty rozwoju dziecka”. Przygotowano ulotkę zawierającą informacje  o symptomach uzależnienia od komputera  oraz co należy  robić, aby uchronić dziecko przed uzależnieniem.Uczniowie klas IV – VI  uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami  Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Prelekcja dotyczyła zasad bezpieczeństwa w Internecie,  cyberprzemocy - przemocy rówieśniczej ( oczernianie, groźby, nękanie) z użyciem Internetu i telefonów komórkowych oraz konsekwencji prawnych tych czynów. Uczniowie klas I – III   wzięli udział w zajęciach edukacyjnych  na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu i telefonów komórkowych min. : jakich danych o sobie nie podajemy przez Internet, jakie są konsekwencje zamieszczania fotografii w Sieci. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli kreskówki „Owce w Sieci”. Ich akcja rozgrywa się w górach, na hali, gdzie obserwujemy perypetie mądrego bacy, naiwnego Jaśka, niewinnych owiec , złych wilków oraz dzielnego gajowego . Każda bajka zawiera morał , mówiący jak uniknąć zagrożeń w wirtualnym świecie.

Dużą frekwencją cieszył się konkurs „Bezpieczni w Sieci”. Dostarczono 22 prace plastyczne wykonane indywidualnie lub w grupach.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział!

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Adam Socha kl.I b, Wiktor Trzaskacz kl. II a

II miejsce – Julia Bodzenta kl. I b, Julia Kozak i Klaudia Bartoszewicz kl.V

III miejsce – Nadia Bałdowska, Paula Krawczyk kl.I b, Michał Śliwiak kl.V

Wyróżnienie – Oskar Tokarz, Szymon Gojżewski kl.I b, Kinga Zielenkiewicz, Zofia Pietraszkiewicz kl.I a, Roksana Klecka, Klaudia Korzeniowska kl. II b, Alicja Musianek, Karolina Klimaszewska kl.V.


                                                                                              opracowała Maria Trzęsowska

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...