28-12-2015
17 grudnia o godz. 18:00 br. w Muzeum Regionalnym w Lubaniu miała miejsce promocja przewodnika mineralogicznego po powiecie lubańskim i lwóweckim autorstwa Roberta Girulskiego, Piotra Rachwała i Łukasza Tekieli.
Wydarzenie przyciągnęło sporo zainteresowanych. Obok pasjonatów pojawili się amatorzy, bowiem każda z obecnych osób wychodziła z założenia, że wyprawy na minerały to wspaniałe przygody, pozwalające na kontakt z naturą i odkrywanie nieznanego. Jeśli ktoś tego nie wiedział, po przejrzeniu nowości wydawniczej z pewnością zmienił zdanie. Zwłaszcza, że na spotkaniu obecni byli uczestnicy mineralogicznych warsztatów, które poprzedziły publikację, wśród nich spora ekipa nauczycieli z regionu i wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku.
A przeczytać pozycję mógł każdy z obecnych na spotkaniu, bowiem na zainteresowanych czekała niespodzianka - bezpłatny egzemplarz książki. Atrakcyjna szata graficzna ucieszyła oko, a niezwykle przystępne treści wzbogaciły wiedzę każdego, czy to okazjonalnego zbieracza, czy to zapaleńca z krwi i kości, bowiem przewodnik adresowany został zarówno do tych, którzy już zbierają minerały, jak i do tych, którzy dopiero chcieliby zacząć to robić. Warto zaznaczyć, że publikacja ta nie daje pełnej panoramy mineralogicznej powiatu lubańskiego i lwóweckiego, zawiera natomiast propozycje wycieczek do miejsc uznanych przez autorów za godne polecenia. Co ciekawe, poszukiwacze zazwyczaj pilnie strzegą zdobytej wiedzy. Tymczasem autorzy przewodnika chcieli na kartach tej książki podzielić się z czytelnikiem przede wszystkim doświadczeniem zdobytym w terenie. I udało się. Wszystkim wyruszającym w góry z myślą o pozyskaniu wspaniałych okazów mineralogicznych, życzymy bezpiecznych, ciekawych i obfitujących w dobre znaleziska wypraw – podkreślali na spotkaniu promocyjnym autorzy przewodnika, zdobywającego pozytywne recenzje.
Ci, którzy chcieliby wybrać się na wyprawę mineralogiczną, a nie mogli przybyć na spotkanie, mają jeszcze możliwość, aby zdobyć upragniony egzemplarz przewodnika. Jest on wydawany bezpłatnie w biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju w Galerii Łużyckiej (tret), ul. Rynek-Sukiennice 38, I piętro, w godz. 7.30-15.30, do wyczerpania nakładu. Publikacja została wydana w ramach projektu „Historia zaklęta w kamieniu”- czyli lubańskie i lwóweckie tradycje gemmologiczne, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Książka powstała staraniem Stowarzyszenia Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, Łużyckiego Centrum Rozwoju oraz Muzeum Regionalnego w Lubaniu.