Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-01-2013

19 stycznia w Lubańskim Centrum Historycznym odbyła się konferencja pt. „Lubań – miasto, ludzie i droga”. Sześciu historyków z Lubania, Bolesławca i Wrocławia zaprezentowało przed licznym audytorium wyniki swoich badań nad wpływem ruchu na „Drodze Królewskiej” (Via Regia) na losy Lubania i jego mieszkańców. Ci, którzy wzięli udział w spotkaniu, z pewnością nie będą żałować poświęconego nań sobotniego czasu. Mogli oni bowiem sympatycznie spędzić popołudnie, poznać wiele ciekawych faktów z historii regionu oraz podyskutować na tematy, których na co dzień raczej się nie porusza.

Zaprezentowany przez prelegentów materiał był silnym dowodem na to, że każda próba odtwarzania dziejów Lubania bez uwzględnienia zjawisk zachodzących na „Drodze Królewskiej” będzie obciążona szerokim marginesem błędu. Bo przecież o ważnych drogach nie można powiedzieć, że są tylko martwymi pasami ziemi wyznaczonymi na potrzeby ruchu. Duże trakty, to prawdziwe kanały komunikacyjne, którymi przewozi się ogromną ilość towarów, przemieszczają się w wielkiej liczbie ludzie, a także płyną idee, rozmaite trendy, doświadczenia, myśli i wartości.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że obecny wizerunek Lubania został ukształtowany w ogromnym stopniu przez wydarzenia zachodzące prze wiele stuleci na Via Regia. Owa droga zawsze była oknem na świat dla lubaniaków, niejednokrotnie rozpościerała przed nimi nowe perspektywy rozwoju, dawała nadzieje na lepszą przyszłość, ale zdarzało się, że przynosiła również nieszczęścia.

Tomasz Bernacki i Bożena Adamczyk-Pogorzelec przedstawili historię nieistniejącego już lubańskiego kościoła Świętego Jakuba i oryginalny sposób nawiązali do idei pątniczych wędrówek po Via Regia. Robert Heś posiłkując się licznymi przykładami wykazał, że podróżowanie po Via Regia w średniowieczu nie należało do bezpiecznych, a górnołużyckie miasta, dokładały starań, z rożnym zresztą powodzeniem, aby ten stan zmienić.

Andrzej Wilk przedstawił historię aktywności zawodowej na Via Regia wybitnego renesansowego kamieniarza Hansa Lindnera, który pracował m.in. przy budowie lubańskiego ratusza. Andrzej Olejniczak poprowadził słuchaczy śladami „Boga Wojny” po Via Regia, a Łukasz Tekiela wykorzystując źródła epistolograficzne, pokazał jak na przełomie XVIII i XIX w. postrzegali Lubań ludzie, podróżujący po „Królewskiej Drodze”.

Konferencja zakończyła się bogatą we wnioski i spostrzeżenia dyskusją. Mimo że nie wyczerpała ona tematu, pozwoliła Lubaniowi wziąć udział w toczącej się od kilku lat dyskusji nad historią jednego z najważniejszych szlaków komunikacyjnych Europy. Konferencję zorganizowało Łużyckie Centrum Rozwoju, Lubańskie Centrum Historyczne przy wsparciu finansowym spółek miejskich. Wszystkim, którzy uczestniczyli w sobotniej konferencji dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania z historią w Lubańskim Centrum Historycznym.

Red.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...